ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Topná sezóna a ceny

V záplavě špatných zpráv zatím zapadá jedna, která se připomene s příchodem zimy. Domácnostem v bytovkách totiž podraží také teplo dodávané z tepláren anebo centrálních domovních kotelen. Teplárny proto bytovým družstvům a SVJ doporučují, aby si udělaly dostatečnou finanční rezervu a už nyní připravily obyvatele domů na zvýšení záloh.

Předejdou tím následnému šoku. "Aby lidé neměli na jaře najednou obrovské nedoplatky, které nebudou schopni včas pokrýt," uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

"Je potřeba, aby lidé počítali se zdražením nákladů na teplo, ať už ho nakupují, nebo si ho sami vyrábějí," předvídá Hájek. Růst cen tepla už potvrzují statistici. Jeden GJ tepla letos v lednu stál v průměru 683 korun, což bylo o 12 procent víc než v předchozím roce. V červnu již cena meziročně stoupla o více než 18 procent na 702 koruny.


Plynová krize: Odborníci nastínili pět možných scénářů vývoje v Česku
Bytová družstva proto počítají s tím, že musejí začít šetřit a řešit zálohy. "V případě neplacení by v krajním případě hrozilo omezování či úplné pozastavení dodávek, pokud nebude mít družstvo či SVJ finanční rezervu," řekl předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil. "Z tohoto důvodu již nyní vedeme klienty ke zvýšení průběžných záloh, aby byl očekávaný dopad zvýšených nákladů minimalizován," prohlásil předseda SBD Praha Martin Kroh. "I tak je hodně subjektů, SVJ i bytových družstev, které k úpravám záloh nepřikročily," podotkl.

Teplárny v krajním případě nevylučují ani možné uzavření kohoutů s teplem v případě neplacení. "Dodávky tepla je technicky možné ukončit pouze celému domu, pokud jeho majitel, bytové družstvo nebo SVJ, neplatí dodavateli tepla," konstatoval Hájek. Předtím by ovšem teplárny svého smluvního zákazníka na neplnění platebních povinností musely písemně upozornit.

Rozdílné ceny
Teplo někde může teplo zdražit násobně, jinde to s růstem ceny nemusí být tak horké. Záleží totiž hlavně na způsobu vytápění. "Obecně největší nárůst lze očekávat v případě výroby tepla z plynu," konstatoval Hájek. Smůlu ale mohou mít i tam, kde se topí uhlím. Do cen tepla se navíc promítne také výrazný nárůst ceny povolenek na emise skleníkových plynů.


Topná sezona v Česku podraží i čtyřnásobně. Bytová družstva se obávají dluhů
Teplo se ale prodraží i těm družstvům a SVJ, jež provozují vlastní kotelny. Vysloužil už dříve uvedl jako příklad společenství vlastníků z Pardubického kraje, jež ve svém domě o 20 bytech provozuje vlastní plynovou kotelnu. Zatímco v minulé topné sezoně činily náklady na plyn na jednu domácnost 4,8 tisíce korun, v té následující při srovnatelné spotřebě přesáhnou 26 tisíc korun. "V tomto případě dojde k nárůstu ceny tepla na jednu domácnost minimálně 5,4krát," řekl Vysloužil.

Spotřebu lze ovšem snížit, třeba stáhnutím kohoutků topení na nižší teplotu. "Na cenu tepla máme minimální vliv, ale na množství spotřebovaného tepla výrazný," konstatoval Bohuslav Švamberk ze Sdružení bytových družstev a SVJ. "Do celkových nákladů se promítne i energetický stav domu, tedy zda je nebo není zateplen, a pokud ano, tak v jaké kvalitě," podotkl.

Nezapomínejte na nás
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje takzvaný úsporný tarif, který by měl domácnostem od přehnaných výdajů na energie alespoň mírně ulevit. Původně se však na teplo z tepláren ani domovních kotelen neměl vztahovat.


Minulý týden ale ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) připustil, že by také takto vytápěné domácnosti měly tuto podporu dostat. Stát by na ně podle jeho slov měl přispět částkou 3,6 miliardy korun. Nic bližšího ale o konkrétní formě podpory známo není. "O úsporném tarifu se zatím hodně mluví, ale jeho parametry jsou pořád poměrně tajuplné," dodal Švamberk.

Jak ušetřit za teplo v bytovkách:

• Zateplením. Takto lze ušetřit až 50 procent nákladů na topení.

• Výměnou oken. Pokud vyměníte stará dřevěná za moderní plastová se zdvojeným sklem, můžete ušetřit další čtvrtinu nákladů.

• Správným větráním. Větrejte často, ale intenzivně a jen krátkou dobu.

• Přístupnými radiátory. Neměly by být zastíněny nábytkem ani dlouhými závěsy.

• Správným nastavením teploty. V obytné místnosti by měla být nanejvýš 21 °C, v ložnici o tři stupně nižší. Každý stupeň navíc znamená nárůst spotřeby až o šest procent.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/teplo-zdrazi-bytova-druzstva-zvednou-zalohy.html



Co vlastně ten předseda dělá ?


Vážení obyvatelé bytových domů. Tento článek je určen vám. Zejména těm, kteří si kladou otázku z nadpisu článku. Zvláště v okamžiku, kdy máte odsouhlasit finanční odměny pro výbor. Platíte tolik peněz na administrativní a účetní záležitosti. Co tedy zbývá na předsedu (výbor)? Stručný popis základních činností předsedy?

1. Komunikace s

  • obyvateli domu - většinou denně osobně, telefonicky a e-mailem
  • správcovskou společností - vždy, kdy je potřeba, nejméně 1x týdně
  • jednotlivými dodavateli služeb pro dům - nejméně 1x ročně
  • úřady
    • obchodní soud nejméně 1x ročně
    • finanční úřad
    • správa sociálního zabezpečení
    • zdravotní pojišťovny - tyto 3 subjekty v případě vyplácení odměn 1x měsíčně

Komunikace s úřady se čím dál tím více odehrává prostřednictvím elektronické komunikace. Osobní přístup je omezován a přesouván do oblasti datových schránek. Což vyžaduje jisté znalosti v práci s počítačem a internetovými aplikacemi.

2. Odpovědnost (§159 občanského zákoníku = péče řádného hospodáře)

  • za technický stav domu. Dohlíží na termíny provedení revizí a prohlídek, zajišťuje příslušné pracovníky a v některých případech i sám pouští pracovníky do příslušných prostor domu. Většinou je to předseda, který zajišťuje přístup pracovníků do domu a tráví s nimi čas jejich práce.
  • za administrativní doklady. Předsedovi se mají ze zákona hlásit všechny změny v bytech, tj. prodej bytu, který sebou nese požadavek na bezdlužnost, koupi bytu (povinnost nahlásit se předsedovi), změna počtu osob v domácnosti žijících...
  • za účetnictví. Účetnictví vede správcovská společnost na základě dokladů dodaných předsedou. Ten má za povinnost kontrolovat správnost vedení účetnictví a po schválení roční účetní závěrky ji podepsat a vložit do sbírky listin.
  • za jednání s dodavateli služeb a prací pro bytový dům. Od pravidelných poskytovatelů služeb pro dům, přes řešení drobných oprav a havárií až po velké akce typu revitalizace domu, rekonstrukce či výstavba výtahu.
  • v návaznosti na předcházející bod uzavírání smluv. Vyžadování dodržování jejich obsahu ze strany dodavatelů prací a služeb.
  • vymáhání finančních pohledávek od nájemníků i dodavatelů služeb v případě neplnění jejich povinností.

Podle §159 občanského zákoníku odpovídá předseda (ale i každý člen výboru) za závazky SVJ (BD) celým svým majetkem!

3. Různé (zde si dovolím anonymně využít příklady z běžné praxe předsedů)

  • je potřeba opravit dlažbu schodiště domu. Objem práce není velký, jedná se o zhruba 20 m2. Předseda oslovil pět firem, ozvaly se dvě. Po prohlídce jedna odstoupila pro malý rozsah zakázky. Druhá firma, živnostník, podala cenovou nabídku s návrhem termínu realizace. To byl poslední kontakt s řemeslníkem. Následně nebral telefon, po dvou měsících oznámil, že na tuto práci nemá čas.

Tento článek má za cíl velmi stručně nastínit rozsah práce předsedy společenství vlastníků, či bytové družstva. Skutečný rozsah jeho práce je daleko větší. Časová náročnost je vysoká a hlavně to není nikdy od do. Važte si práce každého poctivého předsedy. Stejně jako vy má i on svoji práci, svoji rodinu, své koníčky, svůj volný čas. Ze svého bere, aby mohl věnovat vám, obyvatelům bytového domu. Pokud za svoji práci pro dům bere odměnu, buďte si jisti, že je zasloužená. Až tuto práci nebude chtít nebo moci dělat, zjistíte, jaká je skutečná hodnota práce předsedy. Jak? Zkusíte si najmout profesionálního předsedu mimo dům. Necháte si předložit nabídky. Uvidíte, jakou skutečnou hodnotu má práce předsedy. A budete pravděpodobně překvapeni její výší.

Podporujte svého předsedu a važte si jeho práce. Pomáhejte mu, pomáháte tím i sobě. Nicméně předseda, člověk žijící v domě, je nejlepší variantou. My mu můžeme pomoci svými znalostmi a zkušenostmi. Třeba v oblasti komunikace s úřady a se smlouvami. Takové spojení je pro bytový dům kvalitním řešením.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky